تاریخچه کلیسا

تاریخچه کلیسا

مروری بر تاریخ و هدف روحانی کلیسا

در آغاز دهه 90 میلادی(60 خورشیدی)، دو ایماندار مسیحی که عضو و خادم کلیسا بودند، در کلیسای آزاد انجیلی واقع در منطقه اُتنزن – شهر هامبورگ، یکدیگر را ملاقات نمودند. یکی از ایشان ایرانی با پیشینه اسلام و دیگری ارمنی با پیشینه مسیحی ارتدکس بودند.
این دو برادر پیوسته در ملاقاتهایشان، بطور خاص برای نجات هموطنان خود در هامبورگ دعا می کردند. پس از مدتی کوتاه، خدا دعاهای این دو برادر را اجابت نمود.
در اوایل سال 1991 م.(1369 خ.)، با هدایت روح القدس، “کلیسای خانگی” برای ایمانداران فارسی زبان تاسیس شد که شامل 7 ایماندار ایرانی و ارامنی بود.
توسط این حرکت تبشیری، تعداد اعضای فارسی زبان این کلیسای خانگی به تدریج افزایش یافت.
حرکت پیشرونده ای که توسط این دو برادر آغاز شده بود، در کلیسای آلمانی، جاییکه این حرکت را شروع کردند، مورد استقبال و پشتیبانی قرار گرفت و از همان ابتدا با دعا، روزه و خدمات محبت آمیز حمایت می نمودند. بدین شکل این گروه نوپا، انگیزه و قوت میگرفت. بطوریکه یک کلیسای انجیلی آزاد در منطقه Jenfeld، مکانی برای برگزاری جلسات هفتگی و عبادتی ایشان به زبان فارسی در اختیارشان قرار داد.
در آغاز سال 92 م.(70 خ.)، برای اولین بار در تاریخ مسیحیت ایرانی در آلمان، “کلیسای فارسی زبانان هامبورگ”  تاسیس شد و در سال 97 م.(75 خ.) با عنوان انجمن به ثبت رسمی و قانونی رسید.
به فیض خداوند و با تلاش فراوان، در موفقیت ها، شکست ها، ضعف ها و فراز و نشیب های بسیار، کلیسا رشد و در میان مردم فارسی زبان خدمت می کرد.
از همان ابتدا، کلیسا متوجه شد که مسئولیت و خواندگی بزرگی دارد، تا نه تنها برای گسترش خبر خوش(بشارت انجیل)، بلکه همچنین با هدایت ایمانداران به شاگردسازی، شرایط پادشاهی خداوند را در میان فارسی زبانان فراهم سازد.
با افزايش تعداد ايمانداران و از طریق تعالیم، همکاران و خادمان روحانی آموزش می دیدند. با هدایت الهی و کلام خدا واضح بود که سلطنت خداوند به یک ملت یا زبان محدود نیست، بلکه به همه اقوام با هر زبانی تعلق دارد. همچنین در اراده خدا بود که بوسیله این کلیسا، کلام پادشاهی خود را به ملت آلمان نزدیک سازد.

درنقشه الهی، کشور آلمان نقشی کلیدی را در نجات جهان ايفا می کند. در گذشته، دشمن دوبار از آلمان که خواستار انجام اراده خدا برای جهان بود، در خلال جنگ جهانی اول و دوم، برای نابود کردن برنامه های خدا  استفاده کرد.. با وجودیکه آلمان هنوز بخشی از موفقیت نقشه خداوند است. اما اکنون خواندگی بزرگی برای آلمان وجود دارد، در صورتی که تحت حکومت عیسی قرار گیرد.
در اینجا کلیسا نیز خود را به عنوان دست خداوند می بیند، که می خواهد از مسلمانان سابقی که به مسیح ایمان می آورند، استفاده کند تا از طریق آنها عشق، فیض و رحمتش را برای آلمانیها به ارمغان آورد.
بنابراین، وظیفه این کلیساست که با دعاها، خدمات و عشقشان به آلمان ها، برای آنها برکت باشند.

با این حال ما به عنوان کلیسای بین المللی آلفا و امگا، می دانیم که کشور عزیزمان ایران نیز نقش کلیدی برای بسیاری از کشورهای اسلامی ایفا خواهد کرد. بسیاری از نبوتهای کتاب مقدس، به ویژه در کتاب ارمیا فصل 49، برای ایران پیشگویی شده است. در آنجا خدا می گوید که یک روز او در ایران زندگی خواهد کرد. در کتاب ارمیا فصل 45 توصیف می کند که چگونه پادشاه کوروش، اسرائیل را از اسارت آزاد کرد و به آنها اجازه داد که به سرزمین خود بازگردند تا بتوانند معبد، شهر اورشلیم و سرزمینشان را بازسازی کنند. در زمان پادشاهی هخامنشیان، در کتاب استر، پادشاه داریوش، اسرائیل از نابودی کامل نجات یافت.
بنابراین ما معتقدیم که ایران پیشگام آزادی بسیاری از ملت های اسلامی خواهد بود تا آنها به شناخت خداوند واقعی برسند.
در حالیکه سالهای طولانی کلیسا در این راه خدا را خدمت کرده است و خداوند به طور مرتب نجات را افزوده است، خدمات مشترک موازی با کلیساهای آلمانی برگزار شد. علاوه بر این، بسیاری ارتباطات با دیگرر کلیساهای فارسی زبان در آلمان که تازه شکل گرفته اند، صورت گرفت. با دعوت شخصیت های روحانی از کشورهایی مانند ایران، کانادا، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا، و همکاری با سازمان های مسیحی مانند 222Ministries، در اروپا کنفرانس ها و سمینارهای بزرگی برگزار شد.
نتایج این رویدادها بیداری روحانی در قسمت های مختلف کلیسا بود. در نتیجه، اتحاد بیشتر در میان کلیسا رشد کرد.

یکی از اهدافی که این کلیسا به دنبالش بود و هست، اینست که از طریق ایجاد رابطه همکاری ارزشمند، مشتاقانه و سازنده با همه کلیساها در سراسر جهان مانند یک خانواده روحانی و هماهنگ در اتحاد با مسیح زندگی کنند و با هم کار کنند، در نتیجه ملکوت خداوند را بسازند.

یکی از رویدادهای قابل توجه در تاریخ این کلیسای نسبتا جوان این بود که خدا در اوایل سال 2000 م. (1378 ش.) به کلیسا گفت: تمرکز ما باید روی کلیساهای خانگی باشد تا هر عضو تحت مراقبت و حمایت یک رهبر روحانی قرار گیرد و سالم رشد کند. این شاگردی واقعی است همانطور که در کلام خدا توضیح داده شده است. فقط در این اتحاد کوچک، ایماندار میتواند خدمت، مراقبت و مجهز شود و مرتب تحت تعلیم باشد.  بهترین مثال در این زمینه مسیح با 12 شاگردش است.

کمی بعد از این هدایت الهی، در یک سمینار در بوگوتا / کلمبیا، پروژه G12 بیان شد. کلیسا سعی کرد این دیدگاه را در کلیسا معرفی کند. گام اول تغییر نام کلیسای ما بود. در آپریل 2004 م.(فروردین 1383 ش.)، نام کلیسای فارسی زبان به “کلیسای آلفا و امگا بین المللی” تغییر یافت، به طوریکه این تغییر به ملیتهای دیگر امکان داد تا در مراسم عبادتی شرکت کنند. علاوه بر این دستگاه های مترجم نیز خریداری شد تا هر شخص موعظه ها را به زبان خود بشنود. در سال 2005 م.(1384 ش.)، این کلیسا به طور رسمی به عنوان عضو کلیساهای پنطیکاستی در آلمان ثبت شد.

بعد از مدتی کلیسا با پشیمانی تاکید کرد، متاسفانه بسیاری از ایمانداران نمی توانند با این تغییر همراه شوند. یک تقسیم وجود داشت. پس از این زمان ناخوشایند، کلیسا تصمیم گرفت که کلیسای “آلفا و امگا بین المللی” به عنوان “کلیسای اصلی” شخصیت خود را حفظ کند، و باید زیرمجموعه هایی مانند “آلفا و امگا ایرانی”، “آلفا و امگا افغانی” و “آلفا و امگا آلمانی” بوجود آید.

همکاری با کلیساهای آلمانی بیش از پیش مثبت و موثر بود. رویدادهای عبادتی و سمینارها ابعاد وسیعتری پیدا کرد و کلیسای ما نقش کلیدی ایفا کرد. موضوع مهم ظهور وحدت بین کلیساها در هامبورگ بود. دیدار و ملاقات های کشیشان رهبر دعا روابط صمیمانه تر ایجاد کرد و جلسات دعا ایجاد شد.

چشم انداز کلیسا همچنان ادامه دارد و کلیسای “آلفا و امگا” همچنان در میان مردم فارسی زبان بشارت می دهد و موعظه می کند. کلیسا رشد کرده و تقویت شده است و بسیاری شاگردان و همکاران را به ارمغان آورده است. شاگردی هنوز اهمیت زیاد خودش را دارد. علاوه بر این، کلیسا برای آموزش رهبران کلیساهای خانگی تلاش می کند؛ تا “شاگردان عیسی” همانطور که در کلام خدا (دوم تیموتائوس 2: 2) هست، ایمانداران جدید را به سمت شاگردی هدایت کنند.
در سال های اخیر، علاوه بر ایرانیان و ارامنه، بسیاری از افغانستان به عیسی ایمان آورده اند. آنها به کلیسا پیوستند و در میان مردمشان خدمت می کنند. کلام خدا بیان می کند که کلیسا باید به خوبی ازز سرزمینش مراقبت کند. کلیسا بشارت و خدمت رحمت را به عنوان یک وظیفه می بیند تا بتواند کمکی برای نیازهای مردم در هامبورگ باشد. به عنوان مهاجران در آلمان، ما می خواهیم با خدمات اجتماعی به شهر خود خدمت کنیم تا عشق خدا را برای مردم به ارمغان بیاوریم. ما پروژه هایی مانند خدمات به سالمندان، کمک به کودکان و نوجوانان، کار پناهندگان، دوره های زبان آلمانی و کمک برای ادغام در جامعه داریم.

بخصوص در قرن 21، ما می خواهیم بیشتر انجیل را در میان مسلمانان گسترش دهیم و آنها را به عیسی مسیح هدایت کنیم و نه تنها آنها نجات می یابند بلکه همچنین تروریسم و خشونت نابود می شود.

همراه با 222Ministries همچنین به مردم در ایران توسط حفظ ارتباط با آنها، تعلیم کلام خدا توسط مدرسه های مجازی و تجهیز آنها خدمت می کنیم.

به عنوان کلیسای ایرانی آلفا و امگا، ما متعهد به حفظ وحدت بدن مسیح در داخل و خارج از هامبورگ هستیم. ما کاملا به دعای مقدس عیسی مسیح برای وحدت خواهران و برادران در یوحنا 17، به ویژه اکنون در دوران آخر ایمان داریم. وحدتی که ایجاد شده توسط عشق و روح خدا، کلید اصلی برای بیداری روحانی و جاری شدن روح خداست. از طریق وحدت واقعی بین ایمانداران، جهان می فهمد که پدر آسمانی، عیسی را فرستاده است و او ما را دوست دارد همانطور که عیسی را دوست داشت.

کلیسای بین المللی آلفا و امگا